stzagora

ПРЕВАНТИВНО-ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР ПО ЗАВИСИМОСТИ - СТАРА ЗАГОРА 

Д-р Александър Симидчиев: Тютюнопушенето е зависимост, то е болест

За да привлече общественото внимание към тютюневата епидемия и нейните здравни и социални последици, през 1987 година Световната здравна организация обяви 31 май за Световен ден без тютюнев дим. Всяка година денят има специален акцент, тази е „Да говорим открито за последствията от тютюна!“, като вниманието е насочено най-вече към младите хора.

Д-р Александър Симидчиев – пулмолог, началник отделение по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР, председател на сдружението „Въздух за здраве“, коментира липсата на дългосрочна стратегия за здравето на нацията. Според него това води до липсата на ефективни мерки за намаляване на тютюнопушенето у нас. Доказва го тъжната и тревожна статистика, според която  България е на първо място в ЕС по най-млади пушачи,  най-голям брой пушещи ученици, заедно с Гърция  – по най-много пушачи – у нас те са над 3 милиона души, и най-кратка продължителност на живота.„Изчисленията сочат, че здравните ефекти струват около 4 до 5 пъти повече отколкото похарченото за самите цигари, т.с ако ние харчим по 4 милиарда лева на година за тютюневи изделия, здравните ефекти биха били между 12 и 16 милиарда годишно“, посочи още д-р Симидчиев и призова хората да бъдат добре информирани, като този процес трябва да започва от най-ранна детска възраст.

 „Белите дробове са органът, който се среща на първа линия с всичко, което идва от околната среда и работи цял живот, за да може да ни осигури нормален живот“, подчерта ролята на белите дробове за нашето здраве д-р Симидчиев.

Източник: bnr.bg