stzagora

ПРЕВАНТИВНО-ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР ПО ЗАВИСИМОСТИ - СТАРА ЗАГОРА 

Наталия Шулика, Сдружение „Отвори очи“: Пада възрастта на злоупотребяващите с наркотици, консултирали сме дори родители на 9-годишно дете, употребяващо амфетамини

Всички ние, които работим с наркозависими забелязваме, че много падна възрастовата граница на лицата, злоупотребяващи с психоактивни вещества. Това заяви Наталия Шулика, управител на Сдружение „Отвори очи“, което се занимава с оказване на помощ на хора с различни зависимост във Варна. По думи на Наталия Шулика най-лошото е, че с този пазар на наркотици, който съществува в момента, може всяка една употреба на наркотик да бъде и последна. Тя допълни, че много от дрогите се произвеждат в гаражи, а никой не знае каква ще бъде реакцията на организма, особено на детския.

„При нас са идвали родители на дете, което е на 9 години. Това е изключително стряскащо, аз поне бях в шок. Случаят е от края на лятото през миналата година. Конкретно за този случай аз не бях консултант на семейството, а друг колега, но това, което стана ясно, е че се касаеше за употреба на амфетамини“, обясни още специалистът.

По отношение на това какви наркотици взимат непълнолетните Шулика заяви, че няма някаква конкретна мода, която да се открои.

„Някои взимат лекарства, които родителите им приемат и оставят в семейната аптечка, като например – диазепам, лексотан и т. н. Други пък взимат марихуана, а не на последно място трябва да споменем и всички видове дизайнерски дроги, които са под формата на бонбонки.
Това е много по-лесно за употреба от младежите, отколкото стряскащите инжекции или пушенето на фолио, което беше модерно преди години. Едно 9-10-годишно дете няма нужните умения и трудно би могло да се справи с тези процедури.
Затова най-добрият начин на противодействие е да бъдат хванати навреме, при ранната употреба“, подчерта експертът.

По думите на Шулика особено важна роля в борбата със зависимостта играе и семейството.
„Може двамата родители да са на място, да не са разведени или разделени, но въпреки това между тях да има дисфункция, което е също много често срещано в нашата практика.
Не са рядкост и случаите, в които родителите имат някакви личностни разстройства, като за пред обществото тези хора функционират съвсем нормално, но в семейна среда се отразява на техните деца.
Въобще, много са причините, които водят един човек към зависимост или към желанието да експериментират с наркотични вещества. Разбира се, има случаи, в които младежите пробват наркотици защото техни приятели го правят, но в тези случаи рядко се появява зависимостта, защото пък те имат стабилна връзка с родителите си.
Обикновено обаче това са хора над 18 години, когато вече можем да говорим за изградена личност. Когато обаче се започне употребата или злоупотребата с наркотици на 15-16 години, оказването на помощ на тези хора става много трудно след време“, каза в заключение управителят на сдружение „Отвори очи“.

Източник: focus-news.net